رحیم‌آباد شهری است که مرکز بخش رحیم‌آباد شهرستان رودسر است و در استان گیلان قرار دارد.

جمعیت[ویرایش]

براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت رحیم‌آباد برابر با ۱۰٬۵۷۱ نفر بوده‌است.[۱] منطقه رحیم آباد از شمال به بخش کلاچای از جنوب به استان قزوین و رودبار و از شرق به رامسر و از غرب به املش و سیاهکل متصل و در ضلع شمال غربی، غرب و جنوب قله سماموس و در ۹ کیلومتری دریای خزر قرار دارد.[۲] این شهر در پای کوه سماموس و نزدیک به رودخانه پولورود(Poolorood)، از دیرباز زمستانگاه خوانین اشکوربوده‌است. باغ‌های نارنج و مرکبات و چای آن معروف هستند.

مردم رحیم آباد گیلک هستند و به زبان گیلکی[۳] با لهجه بیه پیش سخن می‌گویند.

ساکنان شهر به سه طایفه جور حیاطی (بالا حیاطی)، مِئن حیاطی (میان حیاطی) و جیر حیاطی (پایین حیاطی) تقسیم می‌شوند که مربوط به حیاطهای موجود در تابستانگذران اهالی، بخش رحیم‌آباد، که معتبرترین آبادی اشکور به‌شمار می‌رفت، می‌شود. مِئن حیاطی‌ها را از طایفه هزاراسب می‌دانند (موسی مسعود، کتاب گیلان، بخش تاریخ اشکور) که خود تاریخی دیرینه داشته و در گذشته‌های دور سرزمینهای اشکور و حتی لرستان، خوارزم و ابرکوه ردپای آنان را می‌توان یافت.

قدیمی‌ترین گنبد ایران (گنبد عالی ابرکوه) به دست یکی از افراد طایفه هزاراسب به در قرن ۴ ه‍.ق ساخته شده‌است. بافت شهر هم‌اکنون با آنچه ۳۰ سال قبل داشت، تفاوت کرده و غالب ساکنین آن را مهاجرین روستاهای همجوار تشکیل داده‌اند در حالیکه که اهالی بومی به شهرهای دیگر حتی کشورهای دیگر کوچیده‌اند.

آبشار میلاش، آبشار و دره آسمانرود مایستان پایین، آب معدنی سجیران، استخرسنگی وَفَر (کوشکو لات)، جاذبه ورزشی در رودخانه پلورود، رودخانه سموش، جنگل کاج طبیعی، روستای پلام، جنگل لوروستای بازنشین، جنگل لولمان، راه مالروی قدیم و سنگفرش وایگان، تله کوه بلور (شاه سفید کوه)، سنگفرش طیولا، صخره‌های عظیم سی پرد و جاذبه شگفت‌انگیز ابررودخانه‌ای از مناطق عمده طبیعی جذاب رحیم آباد است.[۴]

راه‌های ارتباطی[ویرایش]

رحیم آباد از سمت شرق به شهر کلاچای، از غرب (پل پلرود) به طرف رودسر و از قسمت جنوبی (جاده اشکور) به قزوین راه دارد.

رحيم آباد و دوشنبه بازار:
شهر رحیم آباد در پای کوه سماموس و نزدیک به رودخانه پلورود، از دیر باز زمستانگاه خوانین اشکور بوده و جمعيتي معادل ۷۰۰۰ نفر دارد . هم اکنون اکثر ساکنان اولیه آن به دیگر نقاط ایران مهاجرت کرده اند. ساکنان شهر به سه طایفه جور حیاطی (بالا حیاطی )، من حیاطی (میان حیاطی) و جیر حیاطی (پائین حیاطی ) تقسیم می شوند که مربوط به حیاطهای موجود در تابستانگذران اهالی شوئیل، که معتبرترین آبادی اشکور به شمار می رفت، می‌شود. من حیاطی ها را از طایفه هزار اسب می دانند(کتاب گیلان،بخش تاریخ اشکور تالیف موسی مسعود) که خود تاریخی دیرینه داشته و در گذشته‌های دور سرزمینهای اشکور و حتی لرستان، خوارزم و ابرکوه ردپای آنان را می توان یافت. قدیمی‌ترین گنبد ایران (گنبد عالی ابر کوه) به دست یکی از افراد طایفه هزاراسب (عمید الدین شمس الدوله دیلمی )به در قرن ۴ ه ق ساخته شده است.
بخش رحیم آباد یکی از بزرگترین بخشهای استان گیلان و شهرستان رودسر می باشد . از مساحت ۱۳۰۹ کیلومترمربعی شهرستان رودسر بیش از ۸۰۰ کیلومتر مربع مساحت تقریبی این بخش است .
بخش رحيم آباد در ۱۲ كيلومتري جنوب شهر رودسر قرار داشته و از شمال به بخش كلاچاي از جنوب به استان قزوين و شهرستان رودبار و از شرق به شهرستان رامسر و از غرب به شهرستان املش و سياهكل متصل و در ضلع شمال غربي، غرب و جنوب قله سماموس قرار داشته، فاصله آن تا دريا ۹ كيلومتر بوده و جمعيت بخش حدود ۲۹ هزارنفر و داراي ۷۸۳۰ خانوار را در خود جاي داده است.
بخش رحيم آباد از سال ۱۳۴۲ دارای شهرداری واز سال ۱۳۶۸ با ۴ دهستان و تعداد۲۱۵ آبادی و روستا به شرح جدول ذیل به بخشداری مستقل ارتقا یافت.

بخش رحيم آباد از نظر توپوگرافي داراي سه ويژگي جلگه، جنگلي و كوهستاني است. قسمت شمالي بخش رحیم آباد جلگه اي و قسمت جنوبي آن كوهستاني است و محصولات عمده آن در جلگه ها برنج و چاي و در كوهستان ها فندق ،گياهان دارويي ، عسل ، گندم، جو، حبوبات، محصولات جاليزي و ميوه‌هاي بومي بويژه در فصل برداشت به بازار عرضه مي شود. کشاورزان و تولید کنندگان انواع محصولات بومى خود رادر فصول مختلف سال براى فروش به بازار آورده و همچنین فروشندگان دوره گرد بازار رحيم آباد نيز از ميادين ميوه و تره بار و سایر بازارهای اصلی، اقلام مورد نظر خود را خريدارى كرده و در اين بازار به فروش مى رسانند ‎.
اين بازارها ، محلى براى ديد و بازديد دوستان و آشنايان نيز هست ؛ زيرا اكثر مردم براى خريد به بازارهاى هفتگى مى روند ‎. از ويژگي هاي دوشنبه بازار رحيم آباد، فروش دام است كه مورد استقبال خاص خريداران قرار گرفته به طوري كه هميشه بخش فروش دام از شلوغ ترين قسمت هاي بازار است.

شایان ذکر است که بازارهاي هفتگي گيلان، مناسب ترين مكان براي خريد و فروش بدون وجود واسطه ها و دلالان است. اين بازارها قدمتي هزاران ساله دارند. همه شهرها و بسياري از روستاها براي خود روزبازار دارند؛ حضور عروس و دامادهاى جوان و همراهان زيادى كه با آنها هستند؛ موجب رونق كار فروشندگان شده و همچنين محيط بازار را دلنشين، شاد و مطبوع مى كند.
بازارهايي بكر و ناب در دل شهرها و بسياري از روستاهاي نوار سبز شمال و اغلب فروشندگان اعم از زن ومرد که با لباس هاى محلى براى فروش در بازار حاضر مى شوند ، اين موضوع منظره زيبايى از سنت هاى استان را به نمايش گذاشته و براي گردشگران داخلي و حتي خارجي جذاب ، ديدني و البته خريدني است.
در این راستا ، تعداد زيادى از مردم استان سرسبز گيلان و بخصوص جوانان براى گذران زندگى و كسب در آمد در بازارهاى هفتگى مشغول به كار هستند. شور و نشاطى خاص در اين بازارها به چشم مى خورد كه خود حديثى از زندگى است در اكثر نقاطى كه بازارهاى هفتگى در آن برپاست ، مردم هفتگى خريد مى كنند ، زيرا قيمت محصولاتى كه در آن بازارها عرضه مى شود به نسبت مغازه ها پائين تر است.
در گذشته داروغه ها مسئول مراقبت از بازارها بودند و در ازاى اين كار از بازاريان حقوق دريافت مى كردند ، اما هم اكنون نيروهاى پليس و شهردارى ها مسئوليت امنيت و ساماندهى بازارها را به عهده دارند و از بروز مشكلات در اين مكان ها جلوگيرى مى كنند و تا حد زيادى نيز موفق بوده اند .
در سالهای نه چندان دور ، بازار های مذکور در خيابان اصلى شهر بر پا مى شد كه ترافيك شديدى در شهر به راه مى انداخت و مشكلات ديگرى را نيز به دنبال داشت ، اما خوشبختانه با تلاش شهردارى ها و سازمان ميراث فرهنگى گيلان مكان هايى براى برپايى اين بازارها در نظر گرفته شد ه كه تا حد زيادى از مشكلات كاهش یافته ،لیکن هنوز هم در روز بازار ، تردد در شهر با دشوارى هايى همراه است.
بهرحال،دیدن بازار های فوق خالی از لطف نبوده ، بنابراین از مخاطبان ارجمند و گرامی جهت بازدید از بازارهای یادشده و بویژه دوشنبه بازار رحیم آباد دعوت می گردد..

* بازارهاي هفتگي گيلان با قدمتي هزاران ساله *

جاده اشکورات

جاده اشکورات در امتداد سلسله کوه‌هاي البرز قرار دارد و از جنوبي‌ترين نقطه شهرستان رودسر آغاز و تا جنوبي‌ترين نقطه شهرستان رامسر ادامه دارد

محدوده جاده اشکورات از جنوب به قزوين از مغرب به املش و رودبار الموت و از شرق به بخش کوهستاني شهرستان رامسر- تنکابن و از شمال به دامنه‌هاي کوهستاني رحيم آباد و رامسر متصل است.

اين منطقه، به علت دارا بودن چشمه سارها، درياچه‌هاي طبيعي، چشمه‌هاي آب معدني، رودخانه‌هاي زلال و غارهاي فراوان و پاکي هوا توجه مردم را به خود جلب کرده است.

مناطقي از کوهستان‌هاي اشکورات بر اثر کاوش‌هاي انجام گرفته به آثار و شواهد گوناگوني مخصوصا قبور مربوط به دوران نبوع تا دوران ساساني و بعضا نيز از دوران اسلامي نيز بدست آمده و اين خود نشان از قدمت منطقه دارد.

منطقه اشکور علاوه بر داشتن آب و هواي ييلاقي، منايع زير زميني، باغات فندق و گردو، زمينهاي مزروعي گندم و جو? عدس ولوبيا، سيب زميني،سير و پياز و گياهان دارويي از قبيل گل گاوزبان، بنفشه، کنگر، گل پر، گزنه، گون، هميشه بهار، قارچ هاي خوراکي، بابا آدم (کو لا کولا) و … را مي توان نام برد.

اشکور جزء بخش رحيم آباد شهرستان رودسر و در جنوب شهر کلاچاي به سمت رحيم آباد قرار گرفته و عجائب هفتگانه‌اي را در دل خود جاي داده که قدمتي به درازاي تاريخ دارد.

مسجد ناصرالحق يا ناصرالکبير(ع) – روستاي رودبارک

مسجد ناصرالحق يا ناصرالکبير(ع) معروف به آستانه ۷ امام در روستاي رودبارک از دهستان اشکور سفلي قرار دارد که در قرن سوم هجري قمري ساخته شده و يکي از عجائب هفتگانه اشکور به شمار مي‌آيد.

روستاي رودبارک با روستاهاي نرکي و توسه چال همسايه است و در ۳۵ کيلومتري بخش رحيم آباد و ۵۰ کيلومتري جنوب شرقي شهرستان رودسر واقع شده است.

در قرن سوم هجري قمري به دستور ناصرالحق (ناصرالکبير) ابومحمد حسن معروف به حسن اطروش نوه حسن بن زيد در روستاي رودبارک مسجدي ساخته شد که بعدها اين مسجد به نام آستانه هفت امام معروف شده است.

در داخل آستانه يک ميله آهني قرار دارد که مزار ۷ امامزاده را از قسمت ديگر آستانه جدا مي‌کند، چشمه اي نيز در پائين آستانه قرار دارد که آب آن شور و براي دفع امراض از آن استفاده مي‌شود.

از خصوصيات ظاهري ديگر آستانه ۷ امام مي‌توان، سه درب چوبي ۲ لنگه در ۳ جهت غرب و شرق و شمال، ۴ طرف ايوان، تعداد ۲۲ ستون که با آجر البرز ساخته شده نام برد.

در اطراف آستانه، يک درب دولنگه فلزي در ورودي ايوان، يک ستون چوبي در وسط آستانه و سراسر بام پوشيده از سفال است. تخته چوبهايي نيز در آستانه قرار دارد.

درب چوبي که به بي بي هيبت معروف است در قسمت غربي ديوار آستانه نصب شده است و اعتبار زيادي به آستانه ۷ امام بخشيده است.

کوه عروس و داماد – روستاي زياز

کوه عروس و داماد از ديگر عجائب اشکورات است که در روستاي زياز واقع شده است. اين روستا با روستاهاي آغربن کندسر، گرمابدشت، ديورود و سجيران همسايه بوده و در ۲۶ کيلومتري بخش رحيم آباد و ۴۱ کيلومتري جنوب غربي شهرستان رودسر واقع شده است.

در شمال منطقه سي پل، کوه سنگي با شيب بسيار تند واقع شده است که در بالاترين نقطه آن دو مجسمه سنگي به شکل عروس و داماد قرار دارد.

کوه عروس و داماد به واسطه اينکه در بين کوه‌هاي ديگر اشکور از زيبايي و شکوه خاصي برخوردار است، نظر هر بيننده‌اي را به خود جلب نموده و ناخودآگاه متوجه عظمت خالق هستي که باعث اين همه زيبايي است، مي‌کند.

درياچه روستاي صمد آباد از دهستان شوئيل

درياچه صمد آباد يکي ديگر از عجائب منطقه اشکورات گيلان است که در روستايي صمدآباد قرار دارد.

اين روستا با روستاهاي اکبرآباد، برمکوه، تلابنک، وگلخاني، دشتک و زراکي همسايه است و در ۵۴ کيلومتري بخش رحيم آباد و ۶۹ کيلومتري شهرستان رودسر واقع شده است.

ساکنان اين روستا معتقدند که نام اصلي اين روستا در گذشته چيز ديگري بوده است، نقل است که در گذشته دو سيد در تاريکي شب وارد اين روستا شده اما کسي حاضر نشد آنان را در منزل خود پناه دهد تا اينکه سرانجام در منزل پيرزني که تنها زندگي مي‌کرد وارد مي‌شوند در اين هنگام آن دو به پيرزن از آب گرفتن تمام روستا خبر مي‌دهند.

سپس وقت موعود فرا رسيد و تمام روستا را آب مي‌گيرد، بعدها فردي به نام صمد تصميم به آباداني اين روستا مي‌گيرد که از آن زمان تاکنون اين روستا به صمدآباد معروف شده است.

درياچه‌اي نيز در اثر آبگرفتگي از آن زمان تاکنون برجاست که يکي از بزرگترين درياچه‌ها و از جمله عجايب هفتگانه اشکور به شمار مي‌آيد.

غار واردار – روستاي دليجان

غار وادار روستاي دليجان از ديگر عجائب اشکورات است. اين روستا با روستاهاي تواسانکش و ياسور همسايه بوده و در ۴۷ کيلومتري بخش رحيم آباد و ۶۲ کيلومتري شهرستان رودسر واقع شده است.

اين غار، آثار آبادي و آجرهاي قديمي در کجيل سرا، آسياب قديمي بومي تله از نقاط معروف و قديمي اين روستا به شمار مي‌رود.

غار وادار در شرق روستا قرار دارد و از منطقه ونکش شروع و تا غار وادار امتداد دارد. در فاصله اين دو نقطه که بصورت تونلي زيرزميني است دهانه آن در منطقه وادار گشاد و پهن مي‌شود.

اين غار در امتداد سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع شده و از حيث قدمت داراي تاريخ بسيار دور و درازي است و از ديگر عجايب هفتگانه اشکور به حساب مي‌آيد.

دارگردان رجه – روستاي گيري

دارگردان رجه در روستاي گيري واقع شده است و اين روستا با روستاهاي کياشکول، ميانرود و محمودلات همسايه بوده و در ۶۸ کيلومتري بخش رحيم آباد و ۸۳ کيلومتري جنوب شرقي شهرستان رودسر واقع شده است.

اين روستا در منتهي اليه اشکور بالا و در پاي قله معروف بزاکو قرار گرفته است. در ميان منطقه زورو و قله بزاکو، دارگردان رجه واقع شده است که استان گيلان و استان مازندران را از همديگر جدا مي‌کند.

سرچشمه رودخانه آسما نرود – روستاي گيري

سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع در روستاي گيري است و آسياب قديمي در جنوب روستا قرار دارد.

اين آسياب يکي از معدود آسياب‌هاي اشکور است که از مناطق دور و نزديک براي آسياب کردن گندم، مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
علت اصلي وجود اين آسياب، آب فراواني است که از دهانه يک سنگ بزرگ در سرچشمه رودخانه آسمانرود بيرون مي‌آيد.

چشمه آسمانرود به علت صافي و زلالي آب به اين نام معروف است و به عنوان يکي ديگر از عجايب هفتگانه اشکور معرفي شده است.

تونل روستاي يازن

تونل طولاني يازن يکي ديگر از عجائب هفتگانه اشکورات گيلان است که در روستاي يازن قرار دارد.

يازن با روستاهاي تمل، نارنه و سپارده همسايه است و در ۱۱۸ کيلومتري جنوب شرقي شهرستان رامسر واقع شده است.

در اين روستا در انبارکاه شخصي به نام صدرالله يازني يک تونل بسيار طولاني وجود دارد که به عقيده اهالي راه به جايي دارد.

برخي از جاذبه‌هاي زيارتي و بقاع متبرکه اشکور:

بقعه آقا سيدحسين و بي بي سکينه درمنطقه ييلاقي سجيران/ بقعه آقاي سيدعلي کيا در روستاي نيلو/ بقعه آقا سيد سليمان درروستاي کاکرود/ بقعه آقا سيدقاسم و سيدابراهيم در روستاي لسبو/ بقعه آقا سيديحيي در روستاي دليجان/ بقعه آقا سيد ميربهادر در روستاي برمکو/ بقعه آقا سيد حسين و آقا سيدجلال در روستاي شبک/ بقعه متبرکه هفت امام در روستاي رودبارک/ امامزاده آقاسيد ابراهيم جورکلايه/ بقعه آقاسيدحسين در روستاي نارنه/ بقعه متبرکه آقا سيدبرهان و شاه سفيدکوه در روستاي ميج/ بقعه متبرکه روستاي ولني/ بقعه آقا شيخ کريم در روستاي ويشکي/ بقعه صلوات کوه «سام و لام» در روستاي نياسن/ بقعه آقا سيد جليل در روستاي گيري/ بقعه آقا سيدعمران در روستاي جير کلايه/ بقعه سيده سليم در روستاي درگاه/ بقعه آقا سيد يحيي در چاکل/ بقعه آقا شيخ سليمان در روستاي چاکان/ بقعه آقا سيدبرهان در تکامجان/ بقعه آقا سيدوهاب الدين در شفيع آباد/ بقعه سوري در روستاي زراکي/ بقعه آقاسيديحيي در ليما/ بقعه بي بي سليمه و سيدجعفر در جيرکل.
————-
جاده رحيم آباد – اشکور به قزوين

مسافت بين شهر ها، مناطق و روستاها در مسير جاده رحيم آباد – اشکور به قزوين و بالعکس همراه با چشم انداز هاي جذاب و ديدني

يکي از مسير هايي که از شهر قزوين به منطقه الموت ارتباط دارد جاده باراجين در شمال شهر قزوين مي باشد که در هنگام عبور از کمربندي قزوين جنب دانشگاه آزاد وارد جاده سمت راست به نام جاده باراجين  شده و نرسيده به روستاي باراجين وارد جاده فرعي مي شويم.
اين جاده بعد از حدود ۱۸ کيلومتر  با شيب ملايمي به بالا به روستاي زرشک و گردنه و راهدارخانه گدوک به ارتفاع۲۲۰۰ متر مي رسيم. بعد از گردنه و عبور از روسناهاي کامان ،فلار و بهرام آباد تا کف دره الموت با ارتفاع ۹۰۰ متر حدود ۲۶ کيلومترسرپاييني پيش رو خواهيم داشت. البته دربعضي قسمتها مانند بعد از دوراهي روستاي فلار (Felar)جاده سربالايي کوتاهي دارد. بهتر است براي رسيدن به رازميان از جاده باراجين به رازميان عبور کنيد.
با رسيدن به بهرام آباد و گذشتن از پل روي رودخانه شاهرود  وارد منطقه رودبار مي شويم. رودخانه پرآب وطولاني شاهرود که جهت تقريبي شرقي غربي دارد از پيوستن رودخانه هاي طالقان رود ورودهاي منطقه الموت تشکيل مي شود ودر نهايت درلوشان به سفيد رود ودرياچه سد منجيل مي پيوندد.
بعد از پل روي رودخانه مسير را دريک جاده کفي درجهت شرق ادامه مي دهيم تا بعداز ۴کيلومتر به رازميان ميرسيم. درميدان ورودي  رازميان ، مجسمه عقاب در کنار آشيانه اش  ديده مي شود که به زيبايي نماد الموت را نشان مي دهد.
شهر رازميان در کنار رودخانه شاهرود مرکز بخش رودبار الموت مي باشد. سرچشمه رودخانه شاهرود از اتصال دو رودخانه الموت رود وطالقان رود مي باشد که در بالاي شهر معلم کلايه در نزديکي تونل شير کوه بهم متصل مي شوند.در طي مسير شاهرود رودخانه هاي بزرگي نيز به آن وصل مي شوند که در تمام سال پرآب مي باشند مانند رودخانه اوان رود ، تازه رود ، يارود، نينه رود و رودخانه پرچکوه به ده دوشاب و…
بعد از رازميان عبور از بلواراصلي شهر به سمت شمال وجاده آسفالته  به طرف روستاي هير حرکت مي کنيم. ازاين جا تا خود روستاي هير حدود ۱۳  کيلومتر جاده کوهستاني سربالايي هاي بسيار تند درپيش رو داريم.
باغهاي روستاي هير بسيار کهنسال و پردرخت مي باشند. از بالاي جاده شبيه جنگلي متراکم مي باشد. اين باغها از رودخانه پرآب نينه رود سيراب مي شوند و اخته ،‌فندق ،‌گيلاس و‌گردو از مهمترين محصولاتي باغي آنجا مي باشد.

توضيح:
در مسير روستاي هير، قلعه تاريخي لمبسر (يکي از قلاع حسن صباح) ديده مي شود. که در ابتداي جاده هير پس از طي ? کيلومتر تابلوي راهنماي آن با منظره پله ها و ديوارهاي قلعه قابل رويت در سمت راست جاده مي باشد.
براي ورود به جاده روستاي هير قبل از خروجي شهر رازميان بطرف رجائي دشت سه راهي سمت راست بلوار زيبائي که ادارات دولتي در آنجا هستند، دسترسي دارد.

در هنگام عبور جاده باريک کوهستاني بطرف روستاي هير دره زيبائي سمت راست قابل مشاهد مي باشد که روستاهاي دربند و سوگاه در ميان درختان فراوان ميوه(گيلاس،ذغال اخته،آلبالو و..) آرام گرفته اند.
از کناره هاي جاده تعداد زيادي لوله هاي آب، آب معدني چشمه وگل را به روستاههاي پائينتر و کارخانه آبمعدني وگل مي رسانند.
بعد از روستاي هير با جاده خاکي  وديوارهاي سنگي و طي مسافت حدود  ? کيلومتر به روستاي  ويار مي رسيم.
روستاي ويار آخرين روستاي منطقه  شمال قزوين است و در کنار کوههاي گون کوه وخرمدشت وهمينطور رودخانه پرآب نينه رود قرار دارد.

توضيح:
اين رودخانه از سرمنشاء آبهاي معدني کوههاي خرمدشت،نفت چاک،دعاکوه و… بوده و آب بسيار گوارا ئي دارد.
از داخل روستا جاده خاکي رو به سمت شرق کمي پايين مي رويم تا درکف دره به رودخانه زيباي نينه رود (Neineh rud)مي رسيم. آب رود بسيار زلال،‌خنک و گوارا مي باشد،. چشمه آب معدني ورگل هم جزو همين چشمه هاست.
پس از عبور رودخانه، از پل و رودخانه نينه رود وارد جاده خاکي  وکوهستاني با شيب نسبتاً تند  به سمت گردنه گون کوه حرکت مي کنيم.
ازاينجا تا گردنه گونه کوه ( Gavan kooh) به ارتفاع ۲۸۰۰ متر ،حدود ۱۲ کيلومترجاده پرپيچ وخم وبا شيب نسبتا زيادي قراردارد.
توضيح:
حدود ۴ کيلومتر بالاترازپل رودخانه نينه رود، ازبالادست،‌ روستاي بسيار کوچک شنگل رود( Shengele Rud) درکف دره اي سرسبز و پرآب قرار دارد.
در شرق گردنه  قله خشچال و درسمت شمال شرقي وشمالي نيز گردنه بزابن ، شاهسفيد کوه و سماموس ديده مي شوند.
از بالاي گردنه گونه کوه وکنار کاروانسراي متروکه اشکور به قزوين چندين راه پياده روي بطرف دره اشکورات وجود دارد.يک راه به روستاهاي لشگان وپرندان مي رود وراه ديگري که از پشت کوه خرمدشت وسرچشمه نينه رود مي گذرد به روستاهاي لسبو وشفيع آباد ومنطقه شوئيل مي رسد.

بعد از گردنه و در  ادامه مسير جاده خاکي با شيب بسيار زياد و پيچ هاي متعدد و پردست انداز به مزارع و باغ هاي روستاي سپارده از روستاهاي شهرستان رامسر استان مازندران  وبا طي ?۲ کيلومتر  به اين روستا مي رسيم .
روستاي سپارده محل تلاقي مرزي سه استان قزوين،گيلان ومازندران مي باشد که جزءمناطق اشکور بالا و کيا اشکوري مي باشد.

از روستاي سپارده دو جاده اصلي وجود دارد. جاده سمت چپ پس از عبور از داخل روستا بطرف لشگان و….  مي رود .
توضيح:

جاده سمت راست به روستاهاي يازن ،نارنه،پل ميج و اکنه ، تمل وگردنه بُزابن وجنت رودبار رامسر متصل مي گردد.
مسير رحيم آباد از جاده خاکي سمت چپ که سمت راست رودخانه بوده واز کمره کوه عبور مي کند ،بطرف غرب مي رود.
جاده سمت چپ  پس از عبور از داخل روستا بطرف روستاي  لشکان (جز استان گيلان) و طي مسافت ۱۰ کيلومترسرپاييني به ابتداي جاده آسفالته و روستاي لشکان (اولين روستاي استان گيلان) مي رسيم. (ابتداي جاده آسفالته ، ورود به منطقه ييلاقات بخش رحيم آباد شهرستان رودسر مي باشد.)

در ادمه مسير‌ ديدن روستاهاي کوهستاني وخانه هايي که به طرزشگفت انگيزي  بر روي دامنه هاي پرشيب کوههاي اطراف قراردارند، بسيار ديدني مي باشد.

از ابتداي جاده آسفالت مسير سرازيري با شيب نسبتاً تند به مسافت حدود ۴ کيلومتربه روستاهاي پرندان ودرگاه مي رسد.

توضيح:

از روستاي پرندان جاده فرعي سمت راست با سرازيري تند به پائين رودخانه مي رود وسپس با جاده شيب تند وخاکي به روستاههاي گيري وتُمل وصل مي شود.

از روستاي درگاه در سمت راست جاده برروي رودخانه پلي نصب شده که به روستاهاي لياسي،چاکان وتکامجان وصل مي شود ويکي از مسيرهاي بسيار زيباي صعود به قله سماموس مي باشد.وجود آثار تاريخي و زيارتگاهي، چشمه سارها،يخچال طبيعي وشکارگاه هاي فراوان اين منطقه را بعنوان يکي از نقاط جذاب وبکر ديدني تبديل کرده است.
درادامه مسر آسفالته پس از ? کيلومتر از روي پل به سمت راست رودخانه مي رويم وکمي سربالائي به روستاي اُرکم و بارگاه دشت مي رسيم. (از ابتداي آسفالت لشگان تا بارگاه دشت حدود ??کيلومتر است .

از روستاي اُرکم نيز جاده فرعي خاکي بطرف يکي از يالهاي سماموس(وروستاههاي ياسور،قاضي چاک وچاکان) وصل ميشود.
پس از روستاي بارگاه دشت از مسير جاده کمره کوه با پرتگاه هاي خطرناک بطرف روستاي کاکرود مي رويم.

جاده باشيب زياد وپرپيچ وخم به کف دره نزديک مي شود. درکف دره و در محلي به نام سي پل ،‌به دو دهنه تونل کوتاه درمسير مي رسيم.

منظره بسيار زيباي آبشارها و روستاهاي سمت چپ دره که بالاي پرتگاههاي خطرناکي قرار گرفته اند بسيار شگفت انگيز وجذاب وديدني مي باشند.

توضيح:

پلي که در سمت چپ جاده پائين رودخانه قرار دارد به روستاهاي مايستان ،تکاس ، سارم وسيارستاق وصل ميشود.
پس از طي ? کيلومتر به روستاي زيبا و بزرگ کاکرود که در ميان دره زيبا وکنار رودخانه قرار دارد مي رسيم.
مسير سربالائي وسرازيري ملايم از کمره کوه وعبور از دره ها وآبشارهاي سمت راست جاده به روستاهاي رودبارک و ليماچال منتهي مي شود.

پس از کاکرود و عبور از دو راهي روستاي بزرگ ليما و گذشتن از روستاي ليما چال در  جاده سرازيري به تونل سي پل مي رسيم و پس از عبور از دودهنه تونل تاريک به روستاي گرمابدشت مي رسيم. (از ابتداي جاده آسفالته لشکان تا گرمابدشت ??حدود  کيلومتر)

توضيح:

مسير جاده خاکي فرعي سمت چپ قبل ازتونل به پائين رودخانه رفته وبا چند شيب تند وپيچ ها ي متعدد و زيگزاکي به روستاههاي رومدشت ، مازو دره، سلکا بن ، لرده وشوئيل وصل مي شود واز آنجا به مناطق وسيعي از ييلاقات اشکور( دشتک،زراکي،صمدآباد ، اکبرآباد تلابنک، برمکوه ، کياسه، ييلاقات و روستاهاي شهرستان املش و سياهکل، دتورسر، تازآباد، کيکاووس ، تليکان ، سوخته کش ، خانسرک ، چمتو ، رئيسن ، ايزدين ، ايرمحله ، گيلايه ، شفيع آباد ،مومن زمين ، لسبو و ….  وصل مي شود.

بعد از تونل سي پل و قبل ازروستاي گرمابدشت ، دوراهي جاده آسفالته سمت چپ که ازروي پل تقوا بر روي رودخانه پُلرود عبور مي کند به روستاهاي زياز، آغوزکندسر ، گره گوابر، لامشکن ،شوک، وييلاقات املش ومنطقه سُمام (کجيد،ملکوت، اُمام،موسي کلايه، گورج) پينوند و روستاهاي دهستان شوئيل از جمله کياسه و …   وصل مي شود.
در ادامه مسير اصلي و بعد از گرمابدشت از جاده اصلي و مستقيم با شيب تند بطرف شمال و.پس از ? کيلومتر سربالائي به دوراهي سجيران و روستاي جيرکل مي رسيم و از آنجا جاده کمره کوه بالاي دره وبا پرتگاه هاي شديد پس از طي مسافت حدود?? کيلومترو عبور از روستاي نيلو به چشمه آب معدني سفيد آب مي رسيم . (منطقه جنگلي سفيد آب وچشمه آب بسيار گواراي آن وهمينطور پرورش ماهي قزل آلا ورستوران کنار آن محل بسيار زيبا ودلنشيني براي هر مسافري ميباشد.

توضيح:

قبل از ورودي سفيدآب در سمت چپ جاه روستاي زيباي پلام قرار دارد .اين روستا از بافت قديم وجديد برخوردار است و خانه ها عموما دوطبقهاند.  روستا کاملا در پا ي کوه و شيب آن به طرف رودخانه مي باشد . درختان گردوي کهن سالي در اين روستا وجود دارد…

اين روستا از يکسو به رودخانه و از سويي به کوه عظيم صخره اي وايگان تله و از سويي ديگر به جنگل متصل است و از مناطق حفاظت شده پرنده گان زيباو بومي قرقاول مي باشد .

منطقه تفريحي و مسطح پلامدره در کنار روستا و در ضلع شرقي پلرودقراردارد.روستا پلام داراي چشمه هاي بسياري است که چشمه پلامدره از معروف ترين آنها مي باشد.

اين روستا در مسير راه مالروي قديم قرار داشت. معروفترين چشم انداز پلام مزارع برنج پلکاني آن مي باشد که تقريبا در گيلان و دراين ارتفاع منحصر بفرد است . مرزهاي پلکاني قطعه زمين هاي زراعتي مساحتي حدود ۴ هزارمترمربع را شامل شده است و نزديک به ۱۵۰ بيجار پله (مرز) را شامل مي شود و طول وعرض آنها از ۳ متر به ۳۰۰متر مي رسد. اين مزارع در فصل برداشت بسيار زيبا به نظر ميرسند چون محيط اطراف آن سبز ولي مزارع برنج به رنگ زرد مي باشد. قدمت اين مزارع به صد سال مي رسد و در مواقع کشت و رسيدن محصول گويي کوه را طبقه بندي کرده و پله زده تا راه به سوي قله باز کنند.

در ادامه مسير  بعد  از سفيد آب، جاده سرازيري جنگلي و سپس کفي تا روستاهاي درازلات وطول لات است.

در سمت غرب جاده در کنار روستاي طول لات قلعه ي باستاني ” قلعه گردن ” ديده مي شود! که بر فراز تپه اي عظمت خود را به رخ مسافران مي کشد.

جاده از كنار روستاي طول لات با امکانات و تاسيسات زيربنايي دولتي و تصفيه خانه ي آب آن مي گذرد.بعد از آن در نزديک روستاي بنکسر رودخانه ي سموش با آب زلال  و چشم اندازي از سد انحرافي پلرود قرار دارد .

سپس در هنگام ورود به شهر رحيم آباد تپه هاي کوچک، سرسبز، آستانه ي روستاي بندبن وشاليزارهاي زيباي روستاي بالنگاه بوده كه از  چشم اندازهاي  جذاب ورودي شهر رحيم آباد را شامل مي شود. در نهايت پس از مسافتي به ميزان ۱۲ کيلومتر از سفيدآب به شهر رحيم آباد مي رسد. (مسافت گرمابدشت تا رحيم آباد حدود  ?? کيلومتر)

در حال حاضر بهترين زمان براي سفر از راه قزوين به اشکور و رحيم آباد و بالعکس، با توجه به وضعيت فعلي جاده، آب و هوا از خرداد تا مهرماه مي باشد. البته درماههاي ديگر سال با عنايت  به وضعيت مناسب جوي امکان آن وجود دارد .

مرحوم آيت اللّه آقا سيّد محمدتقي معصومي اشكوري رحمة ‏الله فروغ هدايت و پارسايي

مقدمه:
نگرشي به احوال رفتگان دنياي علم و دين، موجب عبرت و پندي است كه نسل امروز سخت بدان نيازمند است. پوشيده نيست كه در تاريخ علم و دين بسياري از بزرگان و كمال يافتگان وجود دارند كه از بعضي از آنها تنها نامي در كتب تراجم آمده و درباره اخلاقيّات و سيره زندگي شان چيزي گفته نشده است. بدون شك يكي از اين بزرگان، عالم رباني و متأله قرآني، خطيب عارف، مرحوم آيت اللّه آقا سيّد محمدتقي معصومي اشكوري رحمة ‏الله مي‏باشد.

 تولد و دوران كودكي آيت اللّه معصومي اشكوري
آيت اللّه سيد محمّدتقي معصومي اشكوري به سال ۱۳۱۲ ه·· . ق در قريه «كيارْمَش» از دهستان اشكورسفلی  در ميان خاندان سيادت و فضيلت ديده به جهان گشود.
پدر و اجدادش همگي از سادات عظام و از علماء موجه منطقه اشكورات به شمار مي‏روند و در زمانهاي سابق مردم آن منطقه در هنگام بروز حوادث و بلاياي عمومي، همانند طاعون، به اين خاندان جليل القدر پناهنده مي‏شدند ودر حقيقت، اين خاندان مأوا و پناهگاه مردم اين سامان به شمار مي‏رفتند.
اجداد وبني اعمام آيت اللّه اشكوري، اكثر بقاع و مزارات اشكور را به خود اختصاص داده‏ اند ومردم براي رفع حوائج و برآورده شدن حاجات خويش از اطراف واكناف به زيارت قبور متبركه آنان مشرف مي‏شوند.
آيت اللّه سيد محمّدتقي معصومي اشكوري رحمة ‏الله در دوران كودكي مبتلا به لكنت زبان گرديد كه با توسل به امامزادگان اشكور اين مرض از وي برطرف شد. وي در اين باره مي‏نويسد:
«و اتفاقا در طفوليت زبانم لكنت زيادي داشته است كه خودم ياد دارم؛ براي اداي حرفي از حروف قرآني در اوقات تعلّم قرآن در نزد يك زن معلّمه، ناچار بودم وقت زيادي صرف كنم تا آن حرف را ادا كنم. اتفاقا براي اداي يك حرف كاف يادم مي‏آيد حدود پنج دقيقه معطّل شدم. چون مادرم از زنان نيك و صالحه بود، متوسل گرديد به مزار امامزادگان و بُقاع متبركه قراء اشكور. در قريه لسبو و دليجان اشكور در آستانه متبركه مرا خوابانيد و اين مرض از بركت آنها در همان سن صغارت برطرف گرديد. ۴«اَلَيْسَ اللّهُ بِكافٍ عَبْدَهُ»۵»

تحصيلات
مرحوم آيت اللّه معصومي اشكوري رحمة ‏الله بعد از فراگيري قرآن در سال ۱۳۲۳ ه·· . ق ديار اشكورات را ترك و براي تحصيل علوم ديني رهسپار حوزه ‏هاي علميه گرديد. مرحوم اشكوري در سه حوزه علميه بزرگ به فراگيري علم و دانش و معنويت همّت گماشت:
الف) حوزه علميه قزوين: آيت اللّه معصومي اشكوري بعد از توقف كوتاه در حوزه علميه رشت به حوزه علميه قزوين كه داراي مركزيت علمي خاصي بود، وارد گرديد واز محضر عالم عارف مرحوم آيت اللّه حاج سيد موسي زرآبادي قزويني (۱۲۹۴ ـ ۱۳۵۳ ه·· . ق) بهره ‏مند شد.
در حقيقت آيت اللّه معصومي از شاگردان خاص و تربيت يافتگان محضر اين عارف واصل بوده است.۶
مرحوم آيت اللّه اشكوري هيچگاه ارتباط خويش را با اين استاد فرزانه قطع نكرد وهمواره از محضر علمي وعرفاني اين مرد الهي بهره مي‏برد.
ب) نجف اشرف: ايشان بعد از قزوين وارد نجف اشرف گرديده و در اين حوزه بزرگ و كهنسال در نزد اساتيد مبرّز مشغول فراگيري منقول و معقول شده، از بركت الطاف الهيّه حائز رتبه اجتهاد گرديد.۷
ج) مشهد مقدس: مرحوم آيت اللّه معصومي اشكوري مدتي از عمر شريف خويش را در مشهد مقدس سپري ساخته ودر مدرسه بالاسر مشهد مقدس در نزد آيات عظام: حاج آقا حسين قمي، ميرزا مهدي اصفهاني، حاج ميرزا محمد آقازاده خراساني ـ رحمهم اللّه ـ تلمذ كرده و موفق به اخذ اجازاتي از اين بزرگواران گرديده است. همچنين در اين حوزه علميه با بزرگاني چون آيت اللّه حاج شيخ حسنعلي اصفهاني، آيت اللّه حاج شيخ علي اكبر مازندراني، آيت اللّه سيدمحمد طالب الهدي اصفهاني، آيت اللّه حاج شيخ عباس محدث قمي محشور بوده و از اين بزرگان از باب تبرك و تيمن اجازاتي دريافت داشته است.
مراجعت به وطن
آيت اللّه معصومي اشكوري در سال ۱۳۴۸ه·· . ق بعد از اتمام تحصيلات و كسب مراحل و مدارج عاليه علمي به وطن بازگشت.
وي از سال ۱۳۳۷ و ۱۳۳۸ ه·· . ق وارد عرصه منبر گرديد؛ به جهت اينكه در عالم رؤيا از طرف اجداد خود، حضرت اميرالمؤمنين عليه‏ السلام و حضرت ابي عبدالله الحسين عليه ‏السلام مأمور گرديد كه به منبر برود و به مواعظ و بيانات منبري مشغول گردد.
معظم له در اين باره مي‏نويسد:
«و از سنه هزار و سيصد و سي و هفت و هشت قمري مقتضي شد وارد ترويجات منبري نيز گرديدم و به مواعظ و نصايح برادران ديني خود به تفرقه اوقات پرداختم و اشتغال به نصايح و مواعظ نه از نقطه نظر رفع احتياجات دنيوي بوده است، بلكه ابتدائا براي تعليمات برادران و خواهران ديني و افاضه و افاده معلومات خودم اقدام در بيانات منبري [نمودم] و در عالم رؤيا از طرف اجداد طاهرين خود از حضرت اميرالمؤمنين ـ عليه الصلاة والسلام ـ و نيز از حضرت ابي عبدالله الحسين المظلوم عليه‏السلام اشاره گرديد كه بروم به مواعظ و بيانات منبري افاضات نمايم، بالخصوص حضرت سيدالشهداء عليه ‏السلام بازويم را گرفته، روانه ‏ام به طرف مجلس مواعظ و خدمت گزاري نمودند و اتفاقا از راه غيرعادي روانه‏ ام فرمود و اثر اين خواب را خودم مي‏دانم و بس. لنا:
گنج نهاني است مرا زر از او                          آب رواني است لبم تر از او
به كه چه خوش بحر نهاني نكوست                 ناطقه‏ ام رود رواني از اوست.»

منابر تأثيرگذار
از منابر و مواعظ جان سوز آيت اللّه معصومي اشكوري هنوز هم مردم متدين رحيم آباد، رودسر و اشكورات خاطره‏ هاي فراواني دارند و كم محفل و مجلسي را در اين ناحيه مي‏توان نام برد كه در آن مردم از خاطرات و كرامات اين عالم جليل القدر سخني نگويند.
حضرت آيت اللّه محفوظي،عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم وعضوخبرگان رهبري، درباره عمق تأثيرگذاري  مواعظ اين عالم رباني بر مردم مي‏گويد:
«مردم در پاي منبر ايشان، همانند زن فرزند مرده با صداي بلند گريه مي‏كردند. نصايح ومواعظ ايشان در قلب مردم چنان تأثير مي‏كرد كه برخي از افراد با شنيدن آن در پاي منبر بي هوش مي‏شدند.»

حالات روحاني
مرحوم آيت اللّه معصومي اشكوري مردي بزرگ وصاحب كشف و شهود بود و آن گونه كه مشهور است و خود آن جناب در كتاب (دو چوب و يك سنگ» ذكر كرده است، اسم اعظم را مي‏دانست و داراي كراماتي عجيب و غريب بوده و عارف به معارف شيعه، عالم به علوم ادب و فقه و اصول و منطق و كلام و علوم غريبه بوده و آن گونه كه مشهور است، داراي طي الارض بوده است.
حضرت آيت اللّه سيّد محمد مهدي مرتضوي لنگرودي ـ دامت بركاته ـ در تقريظي بر كتاب دو چوب و يك سنگ اين گونه نوشته‏ اند:
«چند نفر از علماء بزرگ ومورد وثوق كه از بردن نام شريفشان معذورم، برايم نقل نمودند كه ما شبي باآيت اللّه  معصومي در يك خانه واقع در گيلان مهمان بوديم. راه دور بود، بنابراين شد كه شب را در خانه به روز آوريم. پس از صرف شام ميزبان براي ما در يك اطاق نسبتا بزرگي جا انداخت. هر كس به بستر خود رفت. همين كه نيمه شب شد، بر اثر سرفه زياد وشديد يكي از ما، چند نفر بيدار شدند، از آن جمله ما بوديم.
ناقلين واقعه سه نفر از علماء مورد وثوق بودند كه براي نگارنده واقعه را در سه نوبت، در سه جلسه خصوصي نقل نمودند كه نقل هر سه نفر بدون كم و زياد مطابق هم بود وآن اينكه آنان اظهار داشتند: فصل زمستان بود و هوا بسيار سرد، درب بسته و بخاري روشن بود، همين كه به بستر آقاي معصومي نظر كرديم، ديديم آقاي معصومي در بستر نيست. با خود گفتيم حتما به دست شويي رفته ‏اند، پس از چندي خواهند آمد، ولي انتظار به طول انجاميد. درب اطاق را باز كرده، دست شويي و اطراف سالن و هال هرچه جستجو كرديم، معظم له را نيافتيم. در اين اثناء كه سر و صدا شد، ميزبان از اتاق خود بيرون آمد و گفت: آقايان چيزي لازم دارند؟ در جواب گفتيم: خير، جناب آقاي معصومي نزد شما نيامدند و اكنون در اتاق شما نيستند؟ وي در جواب گفت: خير، مگر در اتاق شما استراحت نكرده‏ اند؟! گفتيم: خير، چون در اتاق نبودند به جستجوي ايشان مشغول هستيم. ميزبان هم با حالت تعجب همه جاي خانه را مورد جستجو قرار داد، ولي حضرت آقاي معصومي رحمة‏ الله علیه را نيافت. خلاصه اينكه همه ما پس از جستجوي زياد به اتاق خود برگشتيم وميزبان هم به اتاق خود رفت. درب اتاق را بستيم وبا هم مي‏گفتيم: آخر معلوم نشد جناب آقاي معصومي رحمه‏ الله در كجا هستند؟! درست در حدود يك ساعت درباره ايشان صحبت مي‏كرديم كه ناگهان ديديم حضرت آقاي معصومي رحمه‏ الله در بستر خود نشسته ‏اند ومشغول ذكر گفتن هستند. به معظم له گفتيم: شما كجا تشريف داشتيد؟ ما در حدود دوساعت بلكه بيشتر است كه در جستجوي شما به سر مي‏بريم. ايشان در جواب فرمودند: اكنون كه مي‏بينيد در اينجا هستم. از معظم له بيش از اندازه تقاضا شد كه جهت وعلت غيبت خود را بيان نمايند، ولي ايشان از گفتن خودداري مي‏فرمود، اما ما دست بردار نبوديم تا اينكه حضرت آقا فرمودند: من علت را بيان مي‏نمايم به شرط اينكه تعهد شرعي بدهيد كه تا بعد از مرگ من اين واقعه را بر كسي نقل نكنيد.
تعهد شرعي از جانب همگي داده شد. حضرت آقاي معصومي رحمه‏ الله فرمودند:

من در حدود سه ساعت است كه در مدينه طيّبه، اول خدمت رسول خدا صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله و بعد در نزد مادرم حضرت زهرا عليها‏السلام و بعد به خدمت ائمه بقيع عليهم‏السلام و بعد به نجف به خدمت مولا اميرالمؤمنين عليه ‏السلام وبعد به كربلا و بعد به كاظمين و بعد به سامراء رفته، همه را از نزديك زيارت كردم و بعد به اينجا آمدم.»۱۰
عارف الهي، حضرت آيت اللّه العظمي آقاي بهجت ـ دامت بركاته‏ـ فرمودند:
«سالي در گيلانِ ما، برداشت محصول برنج مصادف شد با بارندگي شديد؛ طوري كه بارش باران به طور متوالي وپي درپي ۱۲روز ادامه داشت و همين امر باعث نابودي محصول مي‏گرديد و به دنبال آن ناراحتي شديد كشاورزان شاليكار را به دنبال داشت؛ زيرا با چشم خود شاهد نابودي محصول و به هدر رفتن زحمات يك ساله خود بودند تا اينكه به فكر برخي از افراد متدين منطقه مي‏رسد كه براي حل اين مشكل به خدمت عالم رباني آية الحق آقاي معصومي اشكوري برسند.
وقتي به حضور ايشان رسيده، جريان را به عرض ايشان مي‏رسانند، معظم له قدري تأمل فرمود وقلم را برداشت و روي تكه كاغذي چيزي را نوشت و فرمود: آن را داخل باران بيندازيد. به محض انداختن، باران قطع شد، ابرها كنار رفت وآفتاب همه جا را روشن ساخت. كشاورزان با خوشحالي در حالي كه سر از پا نمي‏شناختند، رفتند تا از فرصت به دست آمده براي برداشت محصول اقدام نمايند و كم‏كم اين قضيه دهان به دهان به گوش همه مردم رسيد.
برخي از افراد كه عقيده چنداني به اين گونه امور نداشتند، در صدد برآمدند تا آن كاغذ را پيدا كرده و از مندرجات آن آگاهي يابند. وقتي كاغذ را پيدا كردند، ديدند فقط اين عبارت كوتاه آمده است: «باران بند بيا!»
اين گونه كرامتها نشانه قدرت روحي و معنوي اين مرد بزرگ است.»۱۱
تأليف «دو چوب و يك سنگ»
آيت اللّه معصومي اشكوري در سال ۱۳۵۳ ه·· . ق كتابي به نام «دو چوب و يك سنگ» تأليف نموده كه به صورت كشكولي از معارف ديني و مطالب علمي و ادبي است. درباره وجه تسميه اين كتاب گفته ‏اند: به نام مقدس علي عليه ‏السلام مسمي مي‏باشد؛ چون دو چوب اگر به طور عمودي گذاشته شود، با يك سنگ بدين صورت نوشته مي‏شود: «۱۱۰» و عدد ۱۱۰ مطابق با عدد نام مقدس حضرت علي عليه ‏السلام است. البته، برخي از بزرگان از جمله مرحوم آيت اللّه سيدمحمود مجتهد سيستاني از علماءحوزه مشهد فرمودند: اين نام«دوچوب و يك سنگ»  نمادي از مطالب ديگر است كه مأذون در بيان نيستيم.
مرحوم آيت اللّه معصومي اشكوري درباره كتابش در وصيت نامه‏اي كه در آخر كتاب ايشان ذكر شده است، اين گونه مي‏نويسد:
«و بعد چون سزاوار نيست كه شخصي از دنيا برود ووصيت نكرده باشد، لذا وراثم بدانند كه من مال زياد ندارم و براي آنها تركه از مال دنيا زياد نگذاشته‏ ام؛ يعني دسترسي نداشتم. هرگاه اولادم كافي مي‏شدند از ذكور و اناث براي آنها علم ارث مي‏گذاشتم به شيوه اجداد طاهرينم. ولي افسوس كه مرگ شايد مجال ندهد آنها را لايق ببينم ولكن ارث بزرگ را در عبارات كتابم دفن كرده ‏ام. بندگي وعبادت لازم است تا گنج را پيدا نمايند.»
كتاب دوچوب ويك سنگ تقريبا چهل سال بعد از رحلت مؤلف در جمادي الآخر ۱۳۸۲ ه·· . ق در چاپخانه علميه قم به طبع رسيد و با استقبال بسيار زيادي روبرو گرديد؛ به طوري كه به علت ناياب بودن، علاقه ‏مندان نسخه‏اي از آن را به صورت زيراكس با قيمت گران تهيّه مي‏نمودند. و در سال ۱۴۱۶ ه·· . ق اين كتاب به همراه ضمائم جلد دوم و شمه‏اي از حالات مؤلف با تقريظ آيت اللّه سيد محمد مهدي مرتضوي لنگرودي از علماء قم ـ سلمه اللّه ـ توسط نشر سايه در ۱۹۲ صفحه به طبع رسيده است.
مرحوم آيت اللّه معصومي اشكوري علاوه بر كتاب فوق، رسالات ديگري كه مجموعا ۶۰۰ صفحه دست نوشت مي‏باشد، در ابواب فقه واصول تأليف نموده ‏اند كه هيچ كدام از آنها تاكنون به طبع نرسيده است.
ارتباط با مردم
مرحوم معصومي اشكوري در محيط زندگي خويش سعي وافري در بهسازي اخلاق و رفتار و تربيت مردم داشت و معلم نمونه ‏اي در اين رهگذر بود. اگر وجهي از عائدات خود و يا وجوهات شرعي به دست مي‏آورد، به فتواي خود و اجازاتي كه از مراجع عظام وقت داشت به مصارف شرعيّه مي‏رساند و صرف فقراء و مستحقين و مستمندان واقعي مي‏نمود و در نهايت قناعت زندگي مي‏كرد و از تجمّلات و تظاهرات پرهيز داشت.
در زمان فوتش خانه او شامل دو اتاق بالا و پايين و يك ايوان ساخته شده از چوب و گل بود و به همين سبك خانه‏اي هم در ييلاق داشت كه مفروش به حصيرهاي بافت محلي بود و در همين مكانها از مراجعين پذيرايي مي‏كرد وخود به تنهايي امور خويش را سر و سامان مي‏داد و حتي جهت سوخت منزل به جنگل مي‏رفت و با داس و تبر از درختان خشك شده، هيزم تهيه مي‏كرد و به منزل مي‏برد. او در گفتار وعمل پدر روحاني مردم زمان خود بود.۱۳
رحلت و مزار وي
در ۲۷ رجب ۱۳۵۶ ه·· . ق مطابق با ۱۳۱۶ ه·· . ش آيت اللّه معصومي اشكوري در يكي از قُراءِ اشكور؛ قريه «شوئيل» (حدود پنج کیلومتری روستای دشتک) دارفاني را وداع گفت و در همان روستا به رسم امانت به خاك سپرده شد و پس از اطلاع وصيّ خاص او و فراهم نمودن زمينه مساعد در سال ۱۳۱۹ ه·· . ش پس از سه سال، قبر ايشان نبش گرديد و جسد ايشان به مشهد مقدس حمل شد و در قبرستان گُلْشُورحسين آباد مشهد (انتهاي خيابان ۳۰ متري طلاب) كه همان زمان، واقف آن قبرستان نيت كرده بود كه اولين ميت بايد يك نفر عالم روحاني باشد، دفن گرديد. مقبره وي در ضلع شمال غربي قبرستان مذكور قرار دارد.
در حدود سال ۱۳۷۴ ه·· . ش شهرداري مشهد اين قبرستان متروك را مبدل به پارك كرد. در خلال خراب كردن، قبرستان گلشور هنگام زیرو رو کردن خاک قبرستان ، ُلودر شهرداری مشهد  خاموش شد بعد که تلاش دوباره کردند لودر کنار قبر ایشان مجددا گیر کرد و خاموش شد و استارت زدن مجدد راننده لودر به سوختن استارت لودر انجامید و راننده لودر گفت که اینجا کسی دفن است که ما اجازه نبش قبر ایشان را نداریم و بعد به شهردار و آستان قدس و غیره اطلاع دادند و بعد از خواندن لوح مزار متوجه مي‏شوند كه اين مقبره متعلق به اين عالم رباني است. و خانواده ایشان را پیدا کردند.  هم اكنون غير از قبر اين بزرگوار اثري از قبرستان نيست ومزار اين سيد جليل القدر بعد از آن واقعه، مورد توجه عموم مردم قرار گرفت وهم اكنون علاقه ‏مندان و حاجت مندان براي برآورده شدن حاجات، نذورات و هدايايي به اين مقبره نوراني اهداء مي‏نمايند. بر روي سنگ قبر معظم له چنين نوشته شده است:
«هوالباقي، مرقد مطهر منور عالم رباني آيت اللّه آقا سيد محمد تقي معصومي اشكوري طاب الله ثراه ـ ، تاريخ فوت، ۲۷ رجب ۱۳۵۶ ه·· . ق، مطابق با ۱۳۱۶ شمسي.»
جمع زيادي از مردم ناحيه اشكوركه براي زيارت امام هشتم عليه‏ السلام به مشهد مقدس سفر مي‏كنند، خود را مقيد مي‏دانند كه ضمن زيارت حضرت امام رضا عليه ‏السلام بر سر مزار مرحوم سيد هم بروند.
عاش سعيدا ومات حميدا